Bonia elewacyjna

Boniowanie – sposób na eleganckie wykończenie elewacji

Boniowanie – sposób na eleganckie wykończenie elewacji

Boniowanie jest znanym od wieków sposobem na elegancki wygląd elewacji. Stosowano je już w staro

boniowanie
boniowanie

żytnym Rzymie, a następnie dopiero w Renesansie, gdzie boniowanie wykorzystywano do wykańczania elewacji pałaców. Potem w wieku dziewiętnastym boniować zaczęto kamienice w miastach. Bonie, czyli podziały elewacyjne, tworzono obrabiając krawędzie kamiennych okładzin ściennych. Niektóre kamienice czy domy posiadały bonie wykonane w grubej warstwie tynku.

Współcześnie również powraca się do boni. Panujące obecnie trendy dotyczące wyglądu elewacji skupiają się  na podkreśleniu jej charakteru.  Dzięki dodatkowym podziałom architektonicznym czy dekoracyjnym detalom, budynek zyskuje na elegancji i prestiżu.

listwy do boniowania
listwy do boniowania

Listwy do boniowania stosować można zarówno na całości elewacji, jak i cokołach, narożnikach ścian czy nawet filarach.

W dawnych czasach boniowanie oznaczało  użycie specjalnych profili, którymi kształtowano świeży tynk na elewacji. Aby zmniejszyć grubość tynku w pożądanych miejscach, wykonywano odpowiednie bruzdy. Zdarzała się też metoda wysuwania cegieł przed lico ściany już na etapie jej wznoszenia.

Boniować można w różnej szerokości i głębokości. Różnie można też profilować krawędzie boni, oraz wykańczać ich powierzchnię (na przykład przy pomocy groszkowania czy polerowania). Tym samym uzyskać można różne, ciekawe efekty, co w połączeniu z załamywaniem się światła na elewacji, da jeszcze ciekawsze rezultaty. Boniowanie zapewnia oryginalną i  niepowtarzalną fasadę budynku.

Można by pomyśleć, że użycie boni odpowiednie jest wyłącznie w przypadku budynków o tradycyjnej bryle, w stylu dworkowym lub w przypadku kamienic. Jednakże idealnie bonie komponują się także z nowoczesną architekturą. Listwami do boniowania możemy zarówno dokonać podziału elewacji w pionie czy poziomie, jak również naśladować układ kamiennych bloczków.

Boniowanie elewacji – współczesne

Boniowanie elewacji to nowoczesne technologie w budownictwie zdominowały także kwestię dekoracji zewnętrznej

boniowanie elewacji
boniowanie elewacji

budynków. Dzisiaj bonie wykonuje się zupełnie inaczej niż kiedyś. Obecnie budynki najczęściej pokrywa się tynkami cienkowarstwowymi na ociepleniu. Kilkumilimetrowy tynk cienkowarstwowy nie nadaje się do tradycyjnego, głębokiego boniowania, toteż musiała powstać technika boniowania dopasowana do współczesnych trendów w budownictwie, można również stosować bonie elewacyjne.

Odpowiedzią są łatwe w montażu ozdobne listwy styropianowe do boniowania, które gwarantują idealnie proste krawędzie boni. Wykorzystanie do ozdoby budynku boni elewacyjnych pozwala zdefiniować przestrzeń ściany i nadać jej odpowiednie proporcje. Niemała liczba inwestorów i architektów sięga właśnie po ten po ten ozdobny zabieg, podnoszący wartość nieruchomości.